facebook

motto

Všetko o romantickej vintage svadbe- časť 1

allmediascotland com TOP

Jedným z trendov posledných rokov, ktorý sa čoraz viac dostáva aj do svadobných výzdob je vintage štýl. Vintage štýl čerpá nápady a inšpiráciu najmä z obdobia 20-tych až 50-tych rokov 20. storočia.

Charakteristickými črtami je použitie pastelových farieb, starých papierov s vyblednutou tlačou, kvety v mäkkých tlmených farebných tónoch, ktoré sú často kombinované so svetlo ružovou, svetlo hnedou, smotanovou a detailami perál. Šaty neviest sú biele alebo ivory (slonovinová kosť), doplnené čipkou a perlami. Svadobné topánky sú farebné, najlepšie svietivo až drzo farebné, ideálna je krvavá červená, ktorá má ten správny šmrnc. Správny vintage ženích má neformálnejšie oblečenie. V šperkoch sú 2 možnosti, buď veľmi nápadné diamanty a kryštály alebo jemné perly či strieborné šperky. V dekoráciach sa veľmi často využívajú kvety v ružových tónoch, starý čínsky porcelán, perly a čipky. Vintage štýl je perfektný aj pre šikovné nevesty, ktoré si chcú svoje dekorácie a výzdobu vyrábať samé alebo s kamoškami. Vintage totiž praje ručne vyrobenej výzdobe od pozvánok, cez zasadací poriadok až po kytice z lúčných kvetov. Aj vintage štýl sa môže líšiť, nemusí byť každá jedna svadobné výzdoba rovnaká. Už len použitie farieb robí každú výzdobu originálom.

Dôležitým prvkom pri rozhodovaní sa o štýle svadby je, ku ktorému vintage obdobiu inklinujete. Či je to viktoríanska éra alebo sú to 20-te či 50-te roky. Každé obdobie totiž so sebou prinieslo iné prvky. Dávajte si pozor na kombináciu týchto rozdielnych období, aby ste nakoniec nedosiahli gýčový namiesto jemného romantického efektu.

Viktoriánska vintage svadba
Tento štýl je o elegantnosti, jemnosti, romantickosti, ktorú podtrhávajú jemné kvetinové porcelány, množstvo čipiek a rozvoniavajúce puky ruží. Práve kráľovná Viktória zaviedla do sveta svadieb biele svadobné šaty a biele kvetinové aranžmány, ktoré najviac vystihujú tento štýl. Pri tomto štýle sa nevyhnete ani korzetom, záplave čipkovaných vreckoviek a spodničkám.

Ideálnym miestom pre svadbu alebo sobáš vo viktoriánskom duchu sú nostalgické záhrady s nádherne upravenými anglickými trávnikmi a stromami. Viktoriánska doba zdôrazňovala sochy a fontány, nezabudnite ani na tie. Pri výbere sály na svadobnú hostinu môžete využiť niektorý z kaštieľov, pričom by v nich mali prevládať farby ako ružová, zelená, zlatá, medená.

Čo sa týka oblečenia, viktoriánske svadobné šaty boli extravagantné. Budete sa v nich cítiť ako samotná kráľovná, pod toľkou záplavou volánov, čipiek a doplnkov. V tomto období boli ženy nútené nosiť korzety, ktoré tvarovali ich postavu do presýpacích hodín. Šaty boli charakteristiké vysokými goliermi a dlhými rukávmi, ktoré symbolizovali nevinnosť nevesty. Dnes by pre nás moderné ženy bolo asi značne obtiažné obliecť si šaty so záplavou krinolín a sťahujúcim korzetom, ktorý nám vytvaruje osí driek. Vo svete sú však návrhári, ktorí tvoria svadobné šaty s prihladnutím aj na ich pohodlnosť, preto sa inšpirujú len istými prvkami viktoriánskej doby.

Aby aj váš budúci manžel zapadal do viktoriánskej éry, oblečte ho na spôsob Hugha Granta z filmu Štyri svadby a jeden pohreb- dlhý sivý kabát, pruhované nohavice, vesta s tzv. módnou šatkou (ascot tie) a samozrejme nesmiete zabudnúť na cylinder, ktorý je nevyhnutnosťou.

Aj svadobné pozvánky môžete ladiť vo viktoriánskom vintage štýle. Pozvánky by mali byť na hladkom bielom alebo ivory papieri, na obálku použite typicky ozdobné písmo (úvodné písmeno je veľmi ozdobné ako v starých rozprávkových knihách). Pozvánka by mala mať akúsi charakteristiku valentínky s motívom Amorovho srdca so šípom. A doplniť to môžete známkou so vzhľadom vintage. Ďalšími obľúbenými motívmi, ktoré môžete použiť na ďalšie tlačoviny ako menu karty, zasadací poriadok, sú kvetinové vzory, váš nový monogram, stuhy či holubice.

Čo sa týka kvetov, štandardným kvetom je ruža. Okrem nich môžete použiť aj ďašie kvety, ktoré vyvolávajú romantické emócie- hyacinty, tulipány, fialky. Vo viktoriánskej dobe sa veľmi dbalo na význam kvetov vo svadobnej kytici. Kytica preto vždy musela obsahovať kvet, ktorý symbolizoval plodnosť. Kytice sa viazali do malých, kompaktných kytičiek, ktoré mali okrúhly tvar, tzv. tussie-mussie.

Pri dekoráciach by ste sa v prvom rade mali sústrediť na to, aby vo výzdobe bola záplava starožitnej čipky a váz plných romantických kvetov. Jemný porcelán a šálky nádherne dotvoria prestieranie. Pri porceláne je dovolené miešať a kombinovať viaceré štýly. Veľmi dôležité je osvetlenie pomocou sviečok. Lampy môžete prekryť hodvábnymi šatkami. Ďalšie romantické prvky, ktoré môžete zakomponovať do výzdoby sú starodávne truhlice na peňažné dary od hostí alebo pohľadnice či telegramy. Namiesto knihy hostí nakúpte staré pohľadnice so zašlým efektom a požiadajte svojich hostí, aby Vám do nich napísali svoje želania.

Pre dokonalosť si ako hudbu namiesto DJ vyberte sláčikové kvarteto. V hudobnom výbere by rozhodne nemali chýbať Beethoven, Chopin či Čajkovskij. A nezabudnite na populárny dobový tanec, anglický valčík (waltz).

Svadobná torta by mala byť ovocná zdobená bielou polevou ozdobená oranžovými kvetmi. Podávať ju môžete orignálne viktoriánsky a to s čajom v porcelánových šálkach.

Inšpiráciou Vám môžu byť aj literárni umelci toho obdobia napr. Charles Dickens- Christmas Carol, Emily Bronteová- Búrlivé výšiny či L.N. Tolstoj- Anna Kareninová.